Finanse domowe czyli z czym do notariusza?

On 10 kwietnia 2015 by admin

Finanse domowe i rodzinne to temat, który dotyczy każdego. Większość osób świetnie sobie z nim radzi, ale niektórzy mają trochę kłopotów, które mogą prowadzić do kolejnych kłopotów. Znalazły się już nawet firmy, które specjalizują się w szkoleniach dla osób prywatnych, które niezbyt dobrze radzą sobie z budżetami domowymi. Jednak wszystkiego można się nauczyć…

W naszym codziennym życiu wiele jest jednak spraw, które nie są oczywiste dla osób, które na co dzień nie zajmują się finansami, bankowością czy też nie są prawnikami. W takich sprawach warto zawsze radzić się specjalistów z danej dziedziny, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Jednym z takich dość zawiłych zagadnień są tematy związane z dziedziczeniem, spadkiem i testamentem czy tez jego brakiem. Zadajmy sobie pytanie, czy każdy człowiek, który cokolwiek posiada, powinien zatroszczyć się o to, aby w razie jego śmierci, odpowiednie osoby dostały to, czym chciałby je obdarować. Temat dotyczy nie tylko nieruchomości oraz bardzo wartościowych ruchomości. Temat może dotyczyć również rzeczy o wartości sentymentalnej, jeśli chcemy, żeby trafiły w określone ręce (może nawet nie zawsze w ręce, które są prawnymi spadkobiercami).

Zauważa się, że wiele osób czuje spory dyskomfort, kiedy rozmowa schodzi na temat testamentu, uposażania rodziny dalszej i bliższej czy też znajomych. Nie mamy w sobie kultury rozmowy o tym, w gruncie rzeczy, bardzo przyziemnym temacie. Co więcej, niewiele osób może pochwalić się wiedzą na ten temat. Dlatego myślę, że warto jest porozmawiać o tym na przykład ze znajomym prawnikiem lub, jeszcze lepiej, notariuszem przy okazji załatwiania jakiś spraw w kancelarii notarialnej. Notariusz Warszawa Mokotów wyjaśni nam dokładnie, kto w razie naszej śmierci jest naszym spadkobiercą z punktu widzenia prawa. Warto dobrze się zastanowić, czy chcemy, żeby wszystkie nasze rzeczy trafiły do tych osób. Może na przykład mamy kolekcję rzadkich monet, która największą radość sprawiłaby naszemu przyjacielowi, a wiemy też, że nasze dzieci kolekcji nie doceniłyby. To samo dotyczyć może roślin w naszym ogrodzie, kolekcji bransoletek czy ręcznie malowanych talerzy.

Tak czy inaczej, warto zadbać o swoje sprawy finansowe i rodzinne póki mamy na nie wpływ.

Notariusz Warszawa Mokotów Słuzewiec

Comments are closed.